Akıllı ürünler nedir? 2020’nin en akıllı ürünleri!

Akıllı Ürünler Aklımızı Başımızdan Alıyor!

Teknolojik ürünlerden bazıları kendilerine verilen talimatlar doğrultusunda çalışan cihazlardır.

Akıllı ürünler yeri geldiği zaman bizim yerimize işi yaparlar. Akıllı telefonlar, Akıllı saatler, Akıllı buz dolapları, Akıllı arabalar örnek olarak verilebilecek ürünlerdir. Geleceğimizde her tarafımızda akıllı olan aletler sayesinde yaşamımız çok kolaylaşacaktır. Akıllı ürünler nedir? Akıllı ürünlerin zararları nelerdir? gibi sorulara bu yazımızda değindik!

Akıllı evlerde bir çok işlem akıllı cihazlar tarafından yapılmaktadır.

Milenyum çağında geleneksel verimlilik artırma stratejilerinin işe yaramadığını anlayan ve rekabette geri kalmamak için teknolojik yatırımlar yapan işletmeler, üreticiden son tüketiciye kadar sistemlerini dijital sistemlerle entegre hale getirmeye çalışmaktadırlar.

Akıllı Ürünler hayatımızı kolaylaştırıyor mu?

Herşey akıllı olmaya başladığı günümüzde, akıllı ürünler kesinlikle hayatımızı kolaylıştırıyorlar, büyükten küçüğe doğru sizler için bir sıralama yapayım: akıllı şehirler, akıllı evler, akıllı ev aletleri, akıllı telefonlar, akıllı saatler ve bunlar gibi bir çok akıllı ürün hayatımızda büyük rol oynuyor…

Teknotiq olarak bizde sizlerin hayatını kolaylaştırmak için akıllı cihazlara çok önem veriyoruz… Sizler için mümkün olduğunca sağlığımızı etkilemeyecek ürünler seçmek için özen gösteriyoruz. Mağaza sayfamızda bir çok akıllı ürün bulunmakta.

Gelecekte bizi ne bekliyor?

Akıllı ürünlerin hızla gelişmesi üreticilerin yeni ve daha ilginç akıllı ürünler bulmaları geleceğimizde bizlerin fazla iş düşmeyeceği anlamına geliyor. Bizim yerimize işlerimizi yapacak… Akıllı ürün demişken tabii ki robot teknolojisi de akıllı bir ürün olarak göz önünde bulundurulmalı…

Siz evinizde keyif yaparken tüm işlerinizi robotlarınız yapabilir! 🙂

Akıllı ürünlerin zararlarından nasıl korunuruz?

İlk olarak akıllı ürüne bağlanmamız gerektiğini unutmamalıyız. Günümüzde cep telefonu bağımlılığı çok önemli bir sorun haline gelmiştir. Zamansal kısıtlamalar uygulayarak bu tip bir bağımlılığı engelleyebilme şansımız olabilir.

Bir diğer önemli konu ise çok sayıda olan teknoloji ürünleri ve akıllı aletlerin sayısında kısıtlamaya gidilebilinir. Akıllı ürünler nelerdir bunları inceleyip hayatımızda hangisine ne kadar ihtiyaç duymaktayız ve hayatımızda kullanmadan yapabilirmiyiz diye değerlendirmeliyiz. Akıllı ürünlerin zararları nelerdir? araştırılmalı ve ne tip önlemler alınabilir diye araştırılmalıdır.

Çocuklardaki etikleri!

Günümüzde çocuklar ve ergenler hem geleneksel hem de modern teknolojiye maruz kalmaktadırlar.

Akıllı ürünlerin zararları, televizyon ve akıllı telefonlar gibi geleneksel teknolojilerin kullanımındaki artış çocukların gelişimi ve sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olan çalışmalar sürdürülmektedir.

Akıllı telefonlar, tabletler ve bilgisayarlar sürekli bir gelişim içindedir.

Son on yılda faydalı olmasının yanı sıra çocuklar için sağlık riskleri oluşturduğu bilinmektedir.

Bunları kullanırken, gelişimsel sorunlar, kas-iskelet sistemi dahil olmak üzere çeşitli sağlık riskleri oluşturur.

Sorunlar, fiziksel hareketsizlik, obezite ve yetersiz uyku kalitesi.

Dijital teknoloji kullanımının çocuklar üzerindeki klinik sorunları ortaya çıkarabilir. Sağlıklı beslenme alışkanlıkları, uygun uyku döngüleri ve besleyici bir sosyal çevreden uzaklaşmaları olarak görünmektedir.

Akıllı Gazetecilik

Akıllı ürünler nelerdir yazımızda birde size meslek olarak gazetecilik mesleğinde ve akıllı ürünlerin kullanımından örnek verelim.

Daktilo ile başlayan gazeteciliğin teknolojiyi kullanma alışkanlığı günümüzde yerini akıllı teknoloji ürünlerine bıraktı.

Daktilodan, fotoğrafların özel kağıda yani baskı alınmasından eski tabiri ile tab edilmesinden sonraki aşama ise kuşku yok ki teknolojik ürün telefoto cihazının icat edilmesi ile yaşandı.

Karanlık odada tab edilen fotoğraflar telefoto cihazının silindirine sarılıyor, dönen silindirdeki fotoğrafları mini bir ışık ile siyah ve beyazı telefon sinyali üzerinden alıcı telefoto cihazındaki kağıda naklediyordu.

Akıllı Ürünler Nedir? 2020'nin En Akıllı Ürünleri! 2 • Teknotiq
Daktilo ile başlayan gazeteciliğin teknolojiyi kullanma alışkanlığı günümüzde yerini akıllı teknoloji ürünlerine bıraktı.

Haber ise ancak Teleks denilen haberleşme cihazları ile bir ilden diğerine özel teleks hatlarından gönderiliyordu. İster anında yazılarak istenirse haber metni perfere denilen özel bir kağıt banta delik açılması suretiyle yazılıyordu.

Bu şerit gönderici / okuyucuya takılınca haber karşı taraftaki alıcı teleks tarafından kağıda dökülüyordu.

Teknoloji hızı

Telefoto cihazının daha sonra tabi renkli fotoğrafları transfer eden yeni modelleri de çıktı.

O günlerde gazeteciler ve foto muhabirleri siyah beyaz, renkli negatif ve slayt filmler kullanırlardı fotoğraf makinelerinde.

Slayt film İstanbul’da gazetelerin merkezlerinde kuruluna laboratuvarlarda yıkanır ve büyük kamera servisinde 4 ayrı renk olacak şekilde gazetede yer alacak ebat büyüklüğüne uygun hale getirilirdi.

Nereden nereye?

İşte o günlerden bugünlere gelindiğinde İnternet, akıllı cep telefonları, akıllı bilgisayarlar gazetecilerin hayatlarına girdi.

Akıllı Ürünler Nedir? 2020'nin En Akıllı Ürünleri! 4 • Teknotiq
Akıllı Gazetecilik

Yüksek çözünürlüklü dijital akıllı fotoğraf makineleri film yerine hafıza kartı kullanmaya başladılar. Kameralar fotoğraf da çekmeye başladılar ki akıllı cep telefonları 4 K çözünürlükte fotoğraflar çekip, video çekip gazete merkezlerine, televizyonlara göndermeye başladılar.

Artık her vatandaş bir gazeteci, foto muhabiri ve kameraman oldu. Gördüğünüz gibi teknoloji akıllı telefonlar ve tabi bunları kullanacak akıllı insanlar çağımızda insanların parçası oldu.

Artık her akıllı cep telefonu bir naklen yayın aracı oldu. Bulunduğunuz her yerden sosyal medya üzerinden canlı yayın yapma keyfi bakalım gelecek yıllarda medyayı nasıl etkileyecek?

2020’nin en akıllı ürünleri

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu site, size daha iyi bir göz atma deneyimi sunmak için çerezler kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.