Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi, ilginç teknoloji ürünleri

Haberleşmeden, ulaşıma, eğitimden sağlığa, yargıdan yasamaya, devlet yönetiminden yerel yönetimlere kadar Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi.

Tekerleğin, ampulün, telefonun, arabanın, uçağın icadı insan hayatındaki en önemli teknolojik gelişmelerin dikkat çekenleridir. Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi olarak her zaman önümüze çıkacaktır ve teknoloji hayatın vazgeçilmezi olduğunu her zaman kanıtlar.

Tüfek icat oldu mertlik bozuldu

sözü teknolojiye en güzel örneklerden biridir.
Teknotiq Tanıtım Videosu

Teknoloji, insanoğlunun gereklerine uygun yardımcı alet ve araçların yapılması ya da üretilmesi için gerekli bilgi ve yetenektir. Teknoloji ayrıca, bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgidir. Yani Teknoloji hayatın vazgeçilmezi!

Bir insan etkinliği olarak teknoloji, insanlık tarihinde bilim ve mühendislikten önce ortaya çıkmıştır. Teknolojinin, bilimin uygulamacı yönü olduğu görüşleri de vardır.

Keşifler ve onları ortaya çıkaran bilim insanları teknoloji hayatının en önemli unsurlarıdır.

Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi ama birde eski zamanda teknoloji öncesi bir dönemde yaşıyor olduğumuzu bir düşünün.

Temel ihtiyaçlarımızdan örneğin elektrikten yoksunuz.

Ne düşündünüz bir an?

Ya da günümüzde elektriğin 8-10 saat kesildiğini düşünün bir an.

İnternet olmasaydı ne yapardınız?

Evinizde çamaşır makinası, buzdolabı, fırın, ocak olmasaydı hayat ne kadar zor olurdu.

Teknoloji ile günümüzde bilgiye ulaşmak çok kolaylaşmıştır.

Dünyanın öteki ucunda gerçekleşen bir olaydan anında haberimiz olabiliyor.

İnternetten alışverişi bir düşünün.

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji, artık bağımlıyız!
Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji!

Hatta dünyadaki en son teknoloji ürünlerini Türk halkına sunan teknotiq.com alışveriş sitesini düşünün.

Teknolojik ürünleri ne kadar kolaylıkla satın alıyorsunuz değil mi?

Teknolojinin ne demek olduğunu hepimiz biliyoruz bilmesine ama teknoloji nedir diye sorulsa vereceğimiz yanıt şudur:

Elimdeki telefon, arabalar, bilgisayarlar, sanayide kullanılan makineler…

Teknolojiyi, insanların gereksinimlerine yönelik araç ve gereçlerin yapılıp üretilmesi için gereken bilgi – yetenek olarak tanımlayabiliriz…

Teknolojinin başka bir tanımı da bir sanayi dalıyla ilgili üretim yöntemlerini, kullanılan araç, gereç ve aletleri kapsayan bilgi şeklindedir.

Özetle insanoğlunun bilimi kullanarak hayatı kolaylaştırmak için yaptığı şeylerdir teknoloji…

Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi peki teknolojinin yararları nelerdir?

Teknoloji hayatın vazgeçilmezi!

Teknoloji hayatın vazgeçilmezidir
Teknoloji hayatın vazgeçilmezi, ilginç ürünler ise tadıdır.
 • Geçmiş yıllarda ölümcül olan pek çok hastalığa çare bulunmuştur. Ayrıca bugün, koşullar sayesinde insanlar hızlı bir şekilde tedavi olabiliyorlar.
 • Teknoloji iletişimi kolaylaştırmıştır. Bu sayede dünyanın diğer ucunda yaşanan bir gelişmeden anında haberdar olabiliyoruz.
 • Eskiden olsa zamanımızı çalacak pek çok işi kısa sürede ve zahmetsizce halledebiliyoruz. (Ör: asansör, otomobil, elektrikli ev aletleri, telefon bilgisayar, internet…)
 • Bir insanın duygu ve düşüncelerini başkalarıyla paylaşması çok daha kolay hale gelmiştir.
 • Eğitim alanında pek çok kolaylık sağlanmıştır. Hastalık veya başka nedenlerden dolayı okula gidemeyen öğrencilerin uzaktan eğitim alabilmesi gibi.
 • Uçaklar, hızlı trenler, özel jetler, yatlar ve dahasıyla ülkeler arası yolculuk yapmak epey kolaylaşmıştır.
 • İnternet sayesinde çok daha kolay bir şekilde bilgi alışverişi yapılabilmektedir.
 • Matbaalar sayesinde çok daha fazla yazılı eser basılıyor ve tüm insanlığa aktarılabiliyor.
 • Radyo ve televizyon ile gündemden haberdar oluyoruz.
 • Teknolojideki gelişmeler sayesinde suçlular çok daha hızlı bir şekilde yakalanabiliyor.
 • Alarm sistemleri, gizli kameralar ve benzeri teknolojilerle, çok daha güvenlikli hayatlar yaşıyoruz.
 • Teknolojik gelişmeler sayesinde eğlence anlayışı da farklılaşıyor. Tıpkı, balonla yapılan uzay yolculuğu gibi!
 • İşletmeler ürünlerini insanlara çok daha kolay bir şekilde tanıtıp, pazarlama yapabiliyorlar.
 • Sanayideki modern makineler sayesinde, üretim verimliliği de büyük oranda artıyor.

Teknotiq Ürün kategorileri

SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ

Son yılların en önemli teknolojik gelişmelerine bakınca ise şunlar görüyoruz.

Teknoloji hayatın vazgeçilmezi ama ürünler olmaz ise teknolojide olmuyor… Özellikle ilginç teknoloji ürünleri insanların en çok ilgilendiklerinin başında geliyor…

Wi-Fi

90’lı yıllarda internete bağlanmak için telefon hattınızın sürekli açık olması ve bilgisayarın da modeme kabloyla bağlı olması gerekirken, bugün Wi-Fi teknolojisi sayesinde uçaklarda bile kablosuz bağlantının keyfini sürebiliyoruz.

Bluetooth

Kısa mesafelerde verilerin kablosuz olarak aktarımını sağlayan ve ilk defa 1994 yılında tanıtılan kablosuz iletişim teknolojisidir. Radyo frekanslarını kullanarak 2.4 GHz ile haberleşmeyi sağlayabilen Bluetooth teknolojisi hayatımızın parçasıdır.

Akıllı Telefonlar

İlk olarak Blackberry, Nokia ve Palm gibi modeller çıkmış olsa da akıllı telefon kavramı ileri teknoloji akıllı telefonlarla birlikte farklı bir kimliğe büründü. Bilgisayarda yaptığımız pek çok işlemi yapabildiğimiz akıllı telefonlarımız video ve fotoğrafta da 4 K seviyesine ulaştı.

İşlemciler

İşlemciler her geçen gün kuvvetlenerek günc3ellenmekte!

Sohbet etmek, alışveriş yapmak ya da internette dolaşmak gibi yaygın uygulamalar için mükemmel pil ömrü ve performans sunan, ince laptoplardan 2’si 1 Arada laptoplara, mini bilgisayarlardan şık masaüstü bilgisayarlara kadar çeşitli formlara sahip Intel® Pentium® gibi işlemciler bilgisayarlar hızlarını otoban seviyesine çıkarttılar. Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi, işlemciler her gün kuvvetleniyor!

Bulut depolama

Bulut depolama, sunucular tarafından ağ üzerinde sanal olarak oluşturulan havuzlarda veri depolamasıdır. Büyük çaplı veri merkezlerini işleten ve depolama için alan sunan çeşitli şirketler bulunmaktadır.

Bulut depolama dosyalarınızı kaydeder ve bilgisayar bozulsa bile dosyalarınız zarar görmez. Yüzlerce fotoğrafınızı ve videonuzu çok düşük fiyatlarla depolamanıza olanak sağlar.

Depolama Birimleri

Hard disk (HDD): Günümüzde 250-500-750 GB ve 1-2-4 TB kapasiteli sabit diskler kullanılmaktadır.

Solid State Drive (SSD): SSD’nin HDD’ye göre en önemli avantajı, önemli ölçüde hızlı olması. SSD’li bilgisayarlar birkaç saniyede açılabiliyor, programları neredeyse anında çalıştırıp, dosya aktarımlarını 10 kata kadar daha hızlı yapabiliyorlar. Günümüzde kapasiteleri 2 TB a kadar çıkmıştır.

Floppy Disk (Disket): 720 KB veya 1,44 MB veri saklayabilirler. Ancak sakladıkları bilgi miktarının az olması ve çabuk bozulmaları nedeniyle günümüzde kullanılmamaktadır.

CD – DVD: CD’ler genellikle 700 MB, DVD’ler ise 4,7 GB veri depolayabilirler.

Flash Bellek (USB Bellek): Flash bellekler 2 TB’a kadar veri depolayabilirler.

Hafıza Kartları: Günümüzde en büyük kapasiteli hafıza kartları 128 GB’tır. Ancak yaygın olarak 8-16-32 GB olanları kullanılır.

Taşınabilir Hard disk: 12 TB’a kadar bilgi depolayabilen Harici Hard diskler vardır.

Ekran Kartları

Bilgisayar denince en çok duyulan terimlerden biri de ekran kartlarıdır.

Görüntünün monitöre yansıtılmasını sağlayan ekran kartları aynı zamanda görüntünün kalitesini de belirlemektedir.

Bilgisayar ekranındaki bir görüntünün kalitesi hem görüntü bağdaştırıcısı yani ekran kartına, hem de monitöre bağlıdır.

Çünkü monitörünüz yeterince özellikli değilse, ekran kartınız ne kadar iyi olursa olsun kaliteli bir görüntü elde edilmeyecektir.

IP Kameralar

İnternete doğrudan bağlanan bilgisayar olmadan görüntü ve ses transferi sağlayan teklolojiq ürünlerdir.

Aksiyon kameraları

Aksiyon kameraları, hareket halindeyken görüntü kaydetmek için tasarlanmış dijital kameralardır. Aksiyon kameraları bu nedenle tipik olarak kompakt ve sağlamdır ve yüzey seviyesinde su geçirmezdir. Teknolojik aksesuarları sayesinde su altında da çekim yapabilmektedir.

Araç kameraları

Araçların önünden ve arkasından kayıt yapabilmekte, gece görüş imkanları olmakta, hafıza kartları sayesinde seyahatları kayda almaktadır.

Bebek ve güvenlik mini kameralar

Evlerde Wi-Fi bağlantılı ya da IP bağlantılı kullanılan mini kameralar gerek güvenlik gerekse bebek, çocuk ya da yaşlı takibi için kullanılmaktadır.

Elektrikli arabalar:

Tesla 2008 yılında satışa sunduğu tamamen elektrikli modeli ile insanların beğenisini toplamıştı. Daha sonra aracın farklı versiyonlarını da piyasaya sunan Tesla, ayrıca dünyanın ilk elektrikli SUV aracı: “Model X” ile de son yılların en önemli teknolojik gelişmeleri arasına girmeyi başarmıştır. Yine belirtmek gerekir ki teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi !

Drone

Drone, İngilizcede erkek arı manasına gelen bir kelime. Fakat günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Tarihine baktığımızda genellikle askeri amaçlı kullanılan Drone’lar, artık daha ulaşılabilir daha ucuz oldu ki kameraları ile havadan kayıt imkanı ile eğlenceli bir teknolojik ürün oldu.

Balık bulucular

Balıkçı teknelerinde kullanılan sistemlerden farklı olarak olta ucuna takılan teklojojiq balık bulma ürünleri, cep telefonları ile suyun 45 metre altındaki görüntüyü aktarmakta, balık olan alanlar görüntülenmektedir.

Kameralı Deniz Gözlüğü

Teknoloji o kadar ilerledi ve ulaşmak o kadar kolaylaştı ki hafıza kartlı kamerası bulunan deniz gözlükleri son teknolojiq ürün olarak dikkat çekmektedir.

Cep telefonu ile oyun

Cep telefonu üzerinden oyunlarda giderek popüler hale gelmektedir. Cep telefonlarına takılan oyun adaptörleri de son teklolojiq ürünlerdendir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.