2020’de Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi, ilginç teknoloji ürünleri

Teknotiq

SON TEKNOLOJİ ÜRÜNLERİ

Son yılların en önemli teknolojik gelişmelerine bakınca ise şunlar görüyoruz.

Teknoloji hayatın vazgeçilmezi ama ürünler olmaz ise teknolojide olmuyor… Özellikle ilginç teknoloji ürünleri insanların en çok ilgilendiklerinin başında geliyor…

Wi-Fi

90’lı yıllarda internete bağlanmak için telefon hattınızın sürekli açık olması ve bilgisayarın da modeme kabloyla bağlı olması gerekirken, bugün Wi-Fi teknolojisi sayesinde uçaklarda bile kablosuz bağlantının keyfini sürebiliyoruz.

Bluetooth

Kısa mesafelerde verilerin kablosuz olarak aktarımını sağlayan ve ilk defa 1994 yılında tanıtılan kablosuz iletişim teknolojisidir. Radyo frekanslarını kullanarak 2.4 GHz ile haberleşmeyi sağlayabilen Bluetooth teknolojisi hayatımızın parçasıdır.

Akıllı Telefonlar

İlk olarak Blackberry, Nokia ve Palm gibi modeller çıkmış olsa da akıllı telefon kavramı ileri teknoloji akıllı telefonlarla birlikte farklı bir kimliğe büründü. Bilgisayarda yaptığımız pek çok işlemi yapabildiğimiz akıllı telefonlarımız video ve fotoğrafta da 4K seviyesine ulaştı.

İşlemciler

İşlemciler her geçen gün kuvvetlenerek günc3ellenmekte!

Sohbet etmek, alışveriş yapmak ya da internette dolaşmak gibi yaygın uygulamalar için mükemmel pil ömrü ve performans sunan, ince laptoplardan 2’si 1 Arada laptoplara, mini bilgisayarlardan şık masaüstü bilgisayarlara kadar çeşitli formlara sahip Intel® Pentium® gibi işlemciler bilgisayarlar hızlarını otoban seviyesine çıkarttılar. Teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi, işlemciler her gün kuvvetleniyor!

Bulut depolama

Bulut depolama, sunucular tarafından ağ üzerinde sanal olarak oluşturulan havuzlarda veri depolamasıdır. Büyük çaplı veri merkezlerini işleten ve depolama için alan sunan çeşitli şirketler bulunmaktadır.

Bulut depolama dosyalarınızı kaydeder ve bilgisayar bozulsa bile dosyalarınız zarar görmez. Yüzlerce fotoğrafınızı ve videonuzu çok düşük fiyatlarla depolamanıza olanak sağlar.

Depolama Birimleri

Hard disk (HDD): Günümüzde 250-500-750 GB ve 1-2-4 TB kapasiteli sabit diskler kullanılmaktadır.

Solid State Drive (SSD): SSD’nin HDD’ye göre en önemli avantajı, önemli ölçüde hızlı olması. SSD’li bilgisayarlar birkaç saniyede açılabiliyor, programları neredeyse anında çalıştırıp, dosya aktarımlarını 10 kata kadar daha hızlı yapabiliyorlar. Günümüzde kapasiteleri 2 TB a kadar çıkmıştır.

Floppy Disk (Disket): 720 KB veya 1,44 MB veri saklayabilirler. Ancak sakladıkları bilgi miktarının az olması ve çabuk bozulmaları nedeniyle günümüzde kullanılmamaktadır.

CD – DVD: CD’ler genellikle 700 MB, DVD’ler ise 4,7 GB veri depolayabilirler.

Flash Bellek (USB Bellek): Flash bellekler 2 TB’a kadar veri depolayabilirler.

Hafıza Kartları: Günümüzde en büyük kapasiteli hafıza kartları 128 GB’tır. Ancak yaygın olarak 8-16-32 GB olanları kullanılır.

Taşınabilir Hard disk: 12 TB’a kadar bilgi depolayabilen Harici Hard diskler vardır.

Ekran Kartları

Bilgisayar denince en çok duyulan terimlerden biri de ekran kartlarıdır.

Görüntünün monitöre yansıtılmasını sağlayan ekran kartları aynı zamanda görüntünün kalitesini de belirlemektedir.

Bilgisayar ekranındaki bir görüntünün kalitesi hem görüntü bağdaştırıcısı yani ekran kartına, hem de monitöre bağlıdır.

Çünkü monitörünüz yeterince özellikli değilse, ekran kartınız ne kadar iyi olursa olsun kaliteli bir görüntü elde edilmeyecektir.

IP Kameralar

İnternete doğrudan bağlanan bilgisayar olmadan görüntü ve ses transferi sağlayan teklolojiq ürünlerdir.

Aksiyon kameraları

Aksiyon kameraları, hareket halindeyken görüntü kaydetmek için tasarlanmış dijital kameralardır. Aksiyon kameraları bu nedenle tipik olarak kompakt ve sağlamdır ve yüzey seviyesinde su geçirmezdir. Teknolojik aksesuarları sayesinde su altında da çekim yapabilmektedir.

Araç kameraları

Araçların önünden ve arkasından kayıt yapabilmekte, gece görüş imkanları olmakta, hafıza kartları sayesinde seyahatları kayda almaktadır.

Bebek ve güvenlik mini kameralar

Evlerde Wi-Fi bağlantılı ya da IP bağlantılı kullanılan mini kameralar gerek güvenlik gerekse bebek, çocuk ya da yaşlı takibi için kullanılmaktadır.

Elektrikli arabalar:

Tesla 2008 yılında satışa sunduğu tamamen elektrikli modeli ile insanların beğenisini toplamıştı. Daha sonra aracın farklı versiyonlarını da piyasaya sunan Tesla, ayrıca dünyanın ilk elektrikli SUV aracı: “Model X” ile de son yılların en önemli teknolojik gelişmeleri arasına girmeyi başarmıştır. Yine belirtmek gerekir ki teknoloji hayatımızın vazgeçilmezi !

Drone

Drone, İngilizcede erkek arı manasına gelen bir kelime. Fakat günümüzde insansız hava araçları anlamında kullanılıyor. Tarihine baktığımızda genellikle askeri amaçlı kullanılan Drone’lar, artık daha ulaşılabilir daha ucuz oldu ki kameraları ile havadan kayıt imkanı ile eğlenceli bir teknolojik ürün oldu.

Balık bulucular

Balıkçı teknelerinde kullanılan sistemlerden farklı olarak olta ucuna takılan teklojojiq balık bulma ürünleri, cep telefonları ile suyun 45 metre altındaki görüntüyü aktarmakta, balık olan alanlar görüntülenmektedir.

Kameralı Deniz Gözlüğü

Teknoloji o kadar ilerledi ve ulaşmak o kadar kolaylaştı ki hafıza kartlı kamerası bulunan deniz gözlükleri son teknolojiq ürün olarak dikkat çekmektedir.

Cep telefonu ile oyun

Cep telefonu üzerinden oyunlarda giderek popüler hale gelmektedir. Cep telefonlarına takılan oyun adaptörleri de son teklolojiq ürünlerdendir.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.